O autorze   >>
Marek Lejbrandt (Marek01) fotografia: Bogdan Wiśniewski

Fotografią pasjonuję się od dzieciństwa. Nigdy nie była ona moim zawodem - jestem absolwentem Politechniki Warszawskiej, ale zawsze była pasją realizowaną początkowo na materiałach negatywowych, później na kolorowych przezroczach. Od 2008 roku posługuję się aparatem cyfrowym. Zawsze największe zainteresowanie budziła we mnie przyroda i na swoich zdjęciach pragnąłem ukazać jej piękno. Najwięcej uwagi poświęcam pejzażom, naturalnym formom i wzorom. Wiedząc, jakie znaczenie w fotografii odgrywa światło staram się wykonywać zdjęcia przy ciekawym oświetleniu, jakie stwarza poranek i zmierzch. Zawsze staram się uwiecznić obraz, który zaintrygował mnie kształtem, lub formą, sprawiający wrażenie trójwymiarowości. Na szeregu zdjęciach głównym elementem jest barwa podkreślająca walory fotografowanego obiektu stwarzająca odpowiedni nastrój. Za pomocą zdjęć staram się przekazać ulotność chwili, mając świadomość, że widziany obraz może zniknąć w ciągu kilku sekund lub minut.

Marek Lejbrandt (Marek01) - fotografia: Bożena Komorowska Jeżdżąc po Polsce i świecie poszukuję tematów charakterystycznych dla danego regionu lub kraju. Nie ograniczam się tylko do przyrody, ale staram się fotografować ludzi, ich życie, zwyczaje. Pasję mogę realizować dzięki wyrozumiałości mojej żony Elżbiety, z którą znajduję wspólny język, jako że ona również fotografuje specjalizując się bardziej w zdjęciach reportażowych.

Jestem wieloletnim członkiem Związku Polskich Fotografów Przyrody. Przez kilka lat byłem jego prezesem. Jestem laureatem konkursów fotograficznych, organizowałem wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych, moje zdjęcia są publikowane w czasopismach, albumach, książkach, folderach poplenerowych, katalogach wystawowych, także prezentujących muzykę (Fundacja Chopinowska w Argentynie), a prace moje w postaci obrazów wiszą w wielu domach w Polsce i za granicą.

Marek Lejbrandt